Za posledných niekoľko mesiacov je evidovaný nárast prípadov, keď ľudia vo viere zisku „naslepo“ obchodujú v podstate s neznámymi ľuďmi. Nechajú so sebou manipulovať a na konci prídu o vysoké finančné čiastky.
Takéto podvodné udalosti začínajú obyčajným telefonátom. Volajúci sa predstaví ako pracovník banky a rozhovor vedie tak, že u poškodeného vzbudí obavu o svoje finančné prostriedky.
Následne prebehne druhý telefonát a ten sa zdá byť taký vierohodný, že poškodený urobí všetko, čo mu podvodník povie, aby „ochránil“ svoje finančné prostriedky. Druhý volajúci sa vo veľa prípadoch predstaví ako policajt. Scenár býva u tohto typu podvodu identický – dva telefonáty od neznámych čísel. Jeden sa predstaví ako pracovník banky a druhý ako policajt.
Na telefón Vám zavolá človek, ktorý sa predstaví ako bankár (pracovník skutočnej banky) s informáciou, že dochádza k narušeniu vášho bankového účtu, že v banke evidujú pokus manipulovania s vašimi uloženými financiami. Neznámy ihneď ponúkne riešenie ako tomuto zabrániť, a to výberom peňazí a investovania do nákupu bitcoinov. Ešte odporučí bezodkladne uzavrieť úver na diaľku a poskytnuté peniaze taktiež vybrať. Volajúci tento hovor ukončí, s informáciou, že na overenie situácie ho bude kontaktovať polícia.
Telefonát musí vyzerať veľmi vierohodne. Zakrátko volá ďalší človek, ktorý sa už predstaví ako policajt zaoberajúci sa touto problematikou a potvrdí predchádzajúci hovor. Aj on odporúča celý účet vybrať a za tieto finančné prostriedky nakúpiť virtuálnu menu. Obeť je následne veľmi sofistikovane presvedčená, že všetko čo odznelo v oboch predošlých telefonátoch je pravda, a tá ihneď požiadá o poskytnutie financií vo výške niekoľkých tisíc eur. Nato zazvoní na mobilný telefón ďalšie neznáme číslo, kde sa volajúci predstaví ako policajt kybernetickej kriminality. Poškodenému potvrdí možný pokus manipulácie na jeho účte a ihneď ho inštruuje, čo má robiť, aby ochránil svoje prostriedky.
Všetky peniaze z účtu musí okamžite vybrať a vložiť do samoobslužného kryptoautomatu určeného výhradne na nákup virtuálnej meny, väčšinou sa jedná bitcoin. Podvodníci zašlú niekoľko novo vygenerovaných kryptopeňaženiek v podobe QR kódov, ktoré zasielajú najmä prostredníctvom mobilnej aplikácie Whatsapp. Klienti sú navigovaní ako majú nakúpiť kryptomenu pomocou automatov, nakoľko sa väčšinou jedná o ľudí Keďže sa jedná o prázdne kryptopeňaženky, tak kryptoautomaty ich považujú za bezproblémové a dovolia na ne nakúpiť bitcoiny.
Bitcoinmaty disponujú integrovaným softvérom, ktorý dokáže v reálnom čase vyhodnotiť podozrivé peňaženky a na ne nedovolia presunúť (nakúpiť) kryptomenu. Jedná sa napríklad o peňaženky, ktoré majú vo svojej blockchainovej histórii transakcií zaznamenané transakcie spojené napr. s darknetom, gamblingom atď. Útočníci využívajú práve z tohto dôvodu prázdne novovytvorené kryptopeňaženky, kde automaty na ne dovolia previesť bitcoiny bez akýchkoľvek problémov.
Znovu varujeme a ľuďom odporúčame: