Ak sa pohybujete pravidelne na internete, s veľkou pravdepodobnosťou ste sa už stretli so skratkou NFT. Možno ste ňou iba rýchlo prešli, prípadne ste si ju vyhľadali a pre veľa nezrozumiteľných výrazov ste stránku zavreli. Poďme sa teda zbližša pozrieť, čo NFT vlastne je a či má vo svete reálnu budúcnosť.
NFT je skratkou non-fungible token, čo si pri troche znalosti angličtiny môžeme preložiť ako nezameniteľný token. Samotný NFT to síce nevysvetľujte, no keď si vysvetlíme, prečo je tento token nezameniteľný, hravo celú problematiku pochopíme. Pokiaľ sa pozrieme napríklad na moderné kryptomeny, akými je Bitcoin alebo Ethereum, či vlastne aj na súčasné meny ako euro, všetky sú zameniteľné za svoj druh. Euro teda môžeme zameniť za euro a hodnota je stále rovnaká, môžeme ho dokonca zameniť aj za libru a hodnota je takisto rovnaká. Pri NFT to však neplatí.
Pojem NFT v podstate zahŕňa niečo ako digitálne umenie – od obrázkov a GIF animácií cez videá a songy až po avatary či iné súčasti herných svetov. Logicky tak vyplýva, že obrázok sa nebude dať zameniť za video – ich hodnota bude rozdielna a v prípade takejto transakcie môže byť jedna strana ukrátená. Procesy súvisiace s nezameniteľnými tokenmi sa uskutočňujú vo virtuálnom svete, v metaverze. NFT a metaverzum tak spolu úzko súvisia a otázkou ostáva, aký majú spoločný potenciál v budúcnosti.
V krátkosti – s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Súčasná generácia už v metaverze vyrastá a keďže je NFT jeho blízkou súčasťou, budúcnosť pre nezameniteľné tokeny vyzerá veľmi dobre. Už v dnešnej dobe sa tie najznámejšie NFT diela predávajú za milióny dolárov a existuje predpoklad, že ceny budú iba narastať. Napríklad prvý tweet na Twitteri za predal za 2,9 milióna dolárov – a to je iba zlomok ceny ostatných diel.
Najväčšie svetové spoločnosti už do virtuálneho sveta investujú nemalé peniaze, vďaka čomu sa otvára úplne nový trh, v ktorom môže NFT hrať hlavnú úlohu. Uvidíme, čo budúcnosť prinesie no predpoklady sú naozaj priaznivé.